Татарстан Республикасы территориясендә авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрне дәүләт кадастр бәяләү буенча әзерлек чаралары тәмамланды

2018 елның 15 гыйнвары, дүшәмбе

«Федераль закон, дәүләт кадастр бәяләү турында» 03.07.2016 №237-ФЗ номерлы карары нигезендә, Татарстан Республикасы Министрлар кабинетының 03.02.2017 №53 карары нигезендә Татарстан Республикасының Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгына караган дәүләт бюджет учреждениесе Үзәге «дәүләт кадастр бәяләве» булдырылды.

Бу 2018 елга ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре Министрлыгының 28.08.2017 №1958-р (25.09.2017 №2171-р үзгәрешләр белән) карары белән авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләренә дәүләт кадастр бәяләве үткәрү планлаштырыла.

«Федераль закон, дәүләт кадастр бәяләү турындагы» 03.07.2016 № 237-ФЗ номерлы федераль законның 12 маддәсе нигезендә 1 гыйнварына кадәр кадастр бәясен билгеләү елына, дәүләт кадастр бәяләү эшенә әзерлек башкарыла. 2017 елның1 августыннан 2018 елның 1 гыйнварына кадәр чорда әзерлек чаралары үткәрелде, шул исәптән:

Авыл хуҗалыгы җирләренең кадастр бәясен билгеләү өчен бирелгән якынча исемлек буенча җир кишәрлекләрен төркемнәргә бүлү буенча эш башкарылды: 1. Турыдан-туры авыл хуҗалыгы өчен куллану 2. Бакчачылык, яшелчәчелек һәм шәһәр читендәге йорт өчен куллану.

Авыл хуҗалыгы файдаланылышы өчен билгеләнгән җир кишәрлекләре 53 исәп-хисап коды буенча бүленгән. Якынча исемлек буенча фактик яки рөхсәт ителгән файдалану буенча авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләр категориясендә булырга тиеш булмаган 5 049 җир кишәрлеге ачыкланды. Татарстан Республикасы муниципаль районнары башлыклары адресына тиешле куллану җирләр категориясенә күчерү буенча чаралар күрү максатыннан андый җир кишәрлекләре исемлеге җибәрелде.

Моннан тыш, рөхсәт ителгән файдаланышы билгеләнмәү сәбәпле исәп-хисап кодларының берсенә дә кертеп булмаган 6 796 җир кишәрлеге ачыкланды. Татарстан Республикасы муниципаль районнары башлыклары адресына фактик яки рөхсәт ителгән файдалану төрен билгеләүгә ярдәм итү һәм рөхсәт файдаланышы дөрес күрсәтелмәгән җир кишәрлекләрен файдалануга мөмкинлек бирә торган төргә китерү максатыннан күчерү буенча чаралар күрү максатыннан андый җир кишәрлекләре исемлеге җибәрелде.

Бакчачылык, яшелчәчелек һәм шәһәр читендәге йорт өчен билгеләнгән җир кишәрлекләре берләшмәләре һәм типлары буенча билгеләнде. Һәр муниципаль районга Һәр берләшмә буенча бәя барлыкка китерә тораган факторлар тутырылды һәм бакчачылык, яшелчәчелек һәм шәһәр читендәге йорт берләшмәләре картасы әзерләнде. Күрсәтелгән материаллар килештерү өчен муниципаль районнарга җибәрелде.