Пространство мәгълүматлар. Алар ни өчен кирәк?

2019 елның 5 ноябре, сишәмбе

«Татарстан Республикасының пространство мәгълүматлары фонды» ДБУ эшчәнлегенең төп төрләреннән берсе булып республикабыз территориясенә пространство мәгълүматын җыю тора. Әмма күпләр  пространство  мәгълүматларының нәрсә кәннлеге турында төгәл генә җавап бирә алмыйлар. Уртак сүзләр белән әйткәндә, пространство мәгълүматлар – ул теләсә нинди материаллар, карта, схемалар яки аэрофотосурәтләр булсынмы, аларда объект турында мәгълүмат бар һәм аның урнашу урынын, күләме, формасын һәм  үзлекләрен билгеләргә мөмкин. Мондый объектлар: табигый объектлар (чокыр, агачлар, чишмә), ясалма объектлар (биналар, корылмалар, коммуникацияләр), шулай ук табигый күк тәннәре булырга мөмкин.

Мондый материаллар белән эшләгәндә, барлык төшенчәләр һәм төп моментлар 2015 елның 22 декабрендәге 431-ФЗ номерлы «Геодезия, картография һәм пространство мәгълүматлары һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» Федераль закон белән җайга салына, анда 3 статья, п. 4   «Пространство мәгълүматлары – аларның формасы, урыны һәм үзлекләре, шул исәптән координаталардан файдаланып тәкъдим ителгән пространство мәгълүматлары;" төгәл күрсәтелгән.

Кешенең әйләнә-тирә мохитендә нинди дә булса пространство мәгълүматы бар һәм мондый мәгълүмат кеше эшчәнлегенең күп өлкәләрендә кирәк.

Шулай итеп, төзелеш эшләрен башкарыр алдыннан җирлеккә топографик төшерергә, шул исәптән җир эшләре күләмен исәпләү өчен җир рельефы турында мәгълүмат алырга кирәк. Республика территорияләренең һәм участокларының бәхәсле чикләре нигезләмәсен раслау өчен тикшерелә торган территориянең архив карталары һәм аэрофотосүрәтләре кулланылырга мөмкин. Территорияләрне су басу һәм су басу зоналарын ачыклаганда һава һәм җир өсте лазерлы сканерлау, җирлекнең оператив аэрофотосъемкасы, картографик материал һ. б. нәтиҗәдә алынган төрле мәгълүмат анализлана.

Фонд мондый мәгълүматны тупларга һәм аны кулланучы өчен кирәкле кыяфәткә китерергә мөмкинлек бирә.