Министр урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов ГХФның стратегик сессиясенең пленар утырышы эшендә катнашты

2019 елның 18 ноябре, дүшәмбе

Гомумроссия халык фронтының экспертлары "Архитектура һәм хакимият. Татарстан Республикасының дәүләт архитектура сәясәте» стратегик сессиясе кысаларында шәһәр тирәлеген яхшырту чаралары турында фикер алыштылар.

Казан дәүләт архитектура-төзелеш университетында шәһәр тирәлеген төзекләндерү һәм яхшырту мәсьәләләренә багышланган стратегик сессия секцияләре эшләде. Секцияләр эшендә тармак белгечләре, дәүләт хакимияте, муниципаль район администрацияләре вәкилләре, проектлаучылар, архитекторлар һәм Татарстан Республикасының инвестицион-төзелеш компанияләре вәкилләре катнашты. Шәһәр тирәлегенең сыйфатын күтәрү программаларын тормышка ашыру кысаларында тупланган тәҗрибәгә нигезләнгән дәүләт архитектура сәясәтен тормышка ашыруга нәтиҗәле механизмнарны кертү буенча тәкъдимнәр әйтелде.

2017 елдан башлап Россия Федерациясендә «Уңайлы шәһәр тирәлеген формалаштыру» өстенлекле проектын тормышка ашыруга старт бирелде. Проектны тормышка ашыру вакыты-2021 елның февраленә кадәр. Бу вакыт эчендә муниципаль берәмлекләр гражданнарның актив катнашында шәһәрләрне һәм җирлекләрне төзекләндерү буенча комплекслы программаларны гамәлгә ашырырга тиеш. Программаларга төзекләндерү мәсьәләләрендә гражданнарның җәмәгатьчелек фикерен исәпкә алу механизмнары һәм иҗтимагый контроль инструментлары, аерым алганда, Гомумроссия халык фронты инициативасы кертелергә тиеш.

Татарстан Республикасында уңайлы шәһәр тирәлеген булдыруга юнәлтелгән берничә дәүләт программасы гамәлгә ашырыла инде: «Парклар һәм скверлар», «Су саклау зоналарын төзекләндерү», «Иҗтимагый киңлекләрне үстерү». Шулай итеп, төбәктә үсеш, төзекләндерү һәм территорияләрне эксплуатацияләү проектларын тормышка ашыру буенча зур тәҗрибә тупланган.

Сессиянең аерым мәсьәләсе урынның мәдәни тәңгәллеген исәпкә алу, «Урын рухы» н саклап калу булды, чөнки төбәкләр алдында шәһәр мохите дизайнында чит ил объектларын сукырларча күчермәү түгел, ә территориянең менталь-мәдәни традицияләрен ассызыклау бурычы тора. Бу мәсьәләгә «Татарстан Республикасында шәһәр киңлекләрен үзгәртеп коруның тарихи-мәдәни тәңгәллеге һәм социаль-икътисадый хәл ителеше» дигән беренче секциянең эше багышланган иде.

Моннан тыш, шәһәр төзелеше эшчәнлегенә комплекслы мониторинг алып бару проблемалары каралды. Бу өлкәдәге мәсьәләләрнең актуальлеге, аерым алганда, шәһәр төзелеше проектларын тормышка ашыруның дежур планын алып бару һәм территориядәге үзгәрешләргә оператив комплекслы контроль булмау белән бәйле.