Республика бәяләүчеләре һөнәри бәйрәмнәрен каршыладылар

2019 елның 28 ноябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының актлар залында 27 ноябрь көнне якынча чирек гасыр элек старт алган Россия Бәяләүчеләр көненә багышланган Татарстан Республикасының Бәяләүчеләр союзы тарафыннан оештырылган бәйрәм чаралары башланды.

Министрның беренче урынбасары Артур Галиев бәяләү берләшмәсенә сәламләү сүзе белән мөрәҗәгатендә "Бәяләү җир-милек мөнәсәбәтләренең мөһим өлеше булып тора. Кагыйдә буларак, аннан дәүләт һәм муниципаль милек белән барлык алыш-бирешләр башлана, нәтиҗәдә-безнең мөлкәт белән идарә итү нәтиҗәлелеге, барлык дәрәҗәдәге бюджетларны тулыландыру һәм, димәк, Татарстан халкының тормыш дәрәҗәсе, республикабыз үсеше бәяләүчеләрнең белеменә һәм квалификациясенә бәйле" - диде.  Артур Галиев, дәүләт һәм муниципаль милекне бәяләгәндә таләпләрне көчәйтә торган законнардагы, квалификация имтиханын тапшыруның яңа этабындагы үзгәрешләр турында искә төшерде, Союзны алга таба да бәяләү оешмаларын берләштереп, аларның хезмәткәрләренең квалификациясен күтәрергә, бәяләү сыйфаты өчен намуслы көндәшлекне тәэмин итәргә чакырды.

Союз Президенты Андрей Лисичкин җавап сүзе белән чыгыш ясап, Берлек эгидасы астында бәя бирү өлкәсендә хакимият һәм бизнес арасында конструктив диалогны билгеләп үтте. Ул Бәяләү берләшмәсен алга таба берләштерү, эшлекле әйләнешнең бердәм кагыйдәләрен эшләү, сәүдәләрдә көндәшлекле мохит булдыру кирәклеген ассызыклады, Союз оешмалары белгечләрен, дүрт партнер - югары уку йорты (КФУ, КДАТУ, ИЭУП, ТИСБИ) мөгаллимнәрен һәм залда утыручыларны котлады.

Бәяләүчеләр форумы трибунасыннан Союз Идарәсе әгъзалары: ТР буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Андрей Костин, ТР Министрлар Кабинетының Дәүләт милке белән идарә итү бүлеге башлыгы Максим Рогожкин котладылар, берлекнең Күзәтчелек советы әгъзалары Андрей Розенталь, ТР буенча Федераль антимонополия хезмәте идарәсе җитәкчесе урынбасары Артур Николаев, ТР Сәүдә-сәнәгать палатасы идарәсе рәисенең беренче урынбасары Артур Николаев сәламләделәр.

Артур Галиев, ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры исеменнән, республиканың социаль-икътисади үсешенә эксперт ярдәменә аеруча зур өлеш керткән Берлек экспертларына министрлыкның Мактау грамоталарын, бәяләүнең сыйфатын арттыруга керткән Роман Абдуллинга, "Евроэксперт" оешмасы (СРО "Россия бәяләүчеләр җәмгыяте"), Резедә Бетретдинова, "КонТраст"ҖЧҖ(СРО "Россия бәяләүчеләр җәмгыяте"), Ирина Игнашинага, "БИЛГЕ" ҖЧҖ (СРО "Бәяләүчеләр союзы"), Ләлә Идиятуллинага," Совет "АКЦ (СРО" Россия бәяләүчеләр җәмгыяте"), Илдар Кәлимуллинга, "АКЦЕПТ" ҖЧҖ (СРО "бәяләүчеләрнең Милли коллегиясе"), Дамир Тимершин, НКК "СЭНК" ЯАҖ (СРО "Бәяләүчеләр эшлекле союзы") тапшырды.

Алга таба, ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы һәм Берлекнең партнер-вузы, Казан архитектура-төзелеш университеты (КДАТУ) мәйданчыкларында үткәрелгән семинарларда бәяләүнең актуаль сораулары каралды.

«Бәяләү эшчәнлеген цифрлы үзгәртү» темасы буенча республиканың әйдәп баручы банклары вәкилләре: «Саклык банкы» ГАҖ (Татарстан) залог экспертизасы бүлеге башлыгы Елена Титова, «АК БАРС» Банк ГАҖ залогларына экспертиза бүлеге башлыгы Рамил Нотфуллин чыгыш ясады.  Дискуссия теманың актуальлеген күрсәтте.

«Һөнәри әзерлек: традицияләр һәм хәзерге заман» блогында Казан федераль университетының ИЭУФ проект менеджменты Һәм бизнесны бәяләү кафедрасы мөдире Азат Сафиуллин һәм "ТИСБИ" Идарә университетының өзлексез белем бирү институты директоры Наталья Доронина чыгыш ясадылар.

Тәнәфестән соң КДАТУ мәйданчыгында "Күчемсез милек объектларының бәя кую практикасы. Бәяләү оешмалары белән хезмәттәшлек итү" темасы буенча ТР Риэлторлар гильдиясе вице-президенты Руслан Садриев һәм Россия риэлторлар Гильдиясенең Милли советы әгъзасы Александр Шуранов чыгыш ясадылар.

Суд экспертизасы һәм бәяләү турындагы исәп-хисапларга экспертиза ясау практикасы сорауларын «ТР Бәяләүчеләр союзы» КП Эксперт-консультацион советы рәистәше Дмитрий Захматов яктыртты.

Бәйрәм кичәсе Союз хезмәттәшләренең һәм партнерларының котлау сүзләре белән тәмамланды.