ТР Бәяләүчеләр союзы идарәчелеге утырышы узды

2021 елның 15 гыйнвары, җомга

"Татарстан Республикасының бәяләүчеләр Союзы" Коммерциячел булмаган партнерлык идарәчелегенең 2021 елда беренче тапкыр узган утырышында эш Планы расланды. Анда традицион һәм яңа юнәлешләр – бәяләүне цифрлаштыру, сертификацияләү һәм дәүләт һәм муниципаль милек белән эшләүче оешмаларның профиль эшчәнлеге сыйфатын бәяләү, Берлек оешмалары хезмәткәрләрен укыту буенча яңа юнәлешләр дә чагылыш тапкан.

Закон нигезендә «шәхси эшмәкәр» һәм «хосусый практика алып баручы бәяләүче» статусын алмаштырган берлек әгъзалары гаризалары нигезендә Союз реестрына үзгәрешләр кертелде. Башкарма дирекциягә бәяләү һәм экспертиза заказчылары игътибарына, беренче чиратта, хакимият органнарына, бәяләү башкаручыларын оештыру-хокукый форманың, мәҗбүри таләпләрнең туры килү-килмәвен, бәяләүчеләрнең конкрет юнәлешләре буенча квалификация аттестатларының булуын алдан тикшерү зарурилыгы турында җиткерү йөкләнде.

Идарә әгъзалары 2021 елда Казан, Новосибирск, Санкт-Петербург шәһәрләрендә (уңай эпидемиологик хәл булганда) бәяләү эшчәнлегендә квалификация имтиханын үткәрү мөмкинлеге турындагы мәгълүматны тыңладылар һәм игътибарга алдылар.

Идарә тарафыннан 2021 елда керү һәм әгъзалык кертеме күләме билгеләнде, Берлек әгъзаларының еллык гомуми җыелышын үткәрү датасы - 2021 елның 18 марты расланды.

Утырышта идарә әгъзалары Дмитрий Захматовның якын арада инфляция дәрәҗәсеннән, хезмәт күләме, таләпләрдән һәм җаваплылыктан чыгып бәяләүгә тәкъдим ителә торган тарифларның прейскурантын яңарту кирәклеге турындагы тәкъдимнәре хупланды.

Идарәдәге «БТИ» АҖ вәкиле Варвара Шәрәфетдинова берлек әгъзалары өчен оештырылган актуаль мәсьәләләр буенча укыту семинарын үткәрү турында тәкъдим кертте. Казан инновацион университеты вәкиле – ИЭУП нелә Мөхәммәтханова әлеге һәм чиктәш мәсьәләләрне мәгариф һәм һөнәри әзерлек комитеты каравына чыгарырга тәкъдим итте. Соңыннан идарә әгъзалары агымдагы эшчәнлек мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Утырышта ТР җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының Бәяләү бүлеге башлыгы Лариса Швецова катнашты.