Министр урынбасары Рөстәм Шәмиев Кайбыч районында чираттагы "Саннар дәресен" үткәрде

2023 елның 24 марты, җомга

Бүген Кайбыч районының Олы Кайбыч урта гомуми белем бирү мәктәбендә 9 нчы сыйныф укучылары өчен «смартфонда нәрсә яшеренгән: мобиль куркынычларны тикшерәбез» дигән темага «Саннар дәресе» үтте. Дәрестә ТР җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары Рөстәм Шәмиев укучыларга мобиль җайланмаларны куллану белән бәйле кибер куркынычларның төрле төрләре турында сөйләде.

Бу тема бик актуаль, чөнки ел саен явыз ниятле кешеләрнең мобиль җайланмаларга һөҗүмнәре тагын да көчлерәк һәм катлаулырак була бара. «Лаборатория Касперского» сораштыруы буенча, соңгы ике елда балаларның 15% ы онлайн-мошенниклык белән очрашкан, тагын шул ук санда — телефон белән, 13% төрле сервислардагы аккаунтлар ватылган.

Дәрес барышында Рөстәм Шәмиев кибер куркынычларга каршы тору чараларына һәм бүген смартфонның һәр хуҗасы белергә тиеш булган куркынычсызлык чараларын үтәүгә зур игътибар бирде.

Балалар видеороликлар карадылар һәм фикер алышуда актив катнаштылар, сораулар бирделәр һәм үз тәҗрибәләреннән мисаллар китерделәр. Дәрес темасы буенча викторина тәмамланды.