Дәүләт сатып алулары процедурасын гадиләштерүче законга кул куелды

2023 елның 15 мае, дүшәмбе

«Дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләр сатып алу өлкәсендә контракт системасы турында «Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында» 2023 елның 28 апрелендәге 154-ФЗ номерлы Федераль законга кул куелды.

Күрсәтелгән закон белән «Дәүләт һәм муниципаль ихтыяҗларны тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәтләр сатып алу өлкәсендә контракт системасы турында» Федераль законга сатып алуларны үткәрү процедураларын камилләштерүгә һәм гадиләштерүгә юнәлдерелгән аерым үзгәрешләр кертелә.

Контрактның башлангыч (максималь) бәясе 10 миллион сумга кадәр арта, аның чикләрендә котировкаларның электрон соравы кулланыла. Шул ук вакытта 2026 елның 31 декабренә кадәр мондый ысул белән башкарылган сатып алуларның еллык күләме лимиты кулланылмый.

Контракт бәясе 5 миллион сумга кадәр арта, аның чикләрендә электрон кибет ярдәмендә кече сатып алулар үткәрергә рөхсәт ителә.

Товарларның (эшләрнең, хезмәтләрнең) бертөрлелеген һәм бертөрлелеген, товарлар китерүнең коммерция һәм (яки) финанс шартларының чагыштыручанлыгын (эшләрне башкару, хезмәтләр күрсәтү) билгеләгәндә заказчылар контрактның башлангыч (максималь) бәясен билгеләү ысулларын куллану буенча методик киңәшләрне кулланырга хокуклы.

Сатып алу объекты тасвирламасында пациентның медицина документларында һәм табиб комиссиясе журналында чагылдырылган табиб комиссиясе карары буенча медицина күрсәтмәләре булганда пациентка билгеләү өчен кирәкле медицина әйберләре, махсус дәвалау азыгы продуктлары сатып алынган очракта товар билгесе күрсәтмәсен куллану рөхсәт ителә.

Контракт төзү мөмкинлеге киңәйтелә (заказчы элек төзелгән контрактны өзгәндә) тәэмин итүчене (подрядчы, башкаручы) кабат билгеләмичә. Мәсәлән, контракт төзү хокукы заказчыга, әгәр тәэмин итүче (подрядчы, башкаручы) турында мәгълүмат намуссыз тәэмин итүчеләр реестрына кертелмәсә, гадиләштерелгән тәртиптә бирелә, әгәр контракт шартларын тиешенчә үтәү, җиңә алмаслык көч шартлары аркасында мөмкин булмавы ачыкланса.

2025 елның 1 гыйнварына кадәр ачкыч астында контрактлар төзү мөмкинлеге озайтыла, аларның предметы бер үк вакытта проект документациясен әзерләү һәм (яки) инженерлык эзләнүләрен башкару, капиталь төзелеш объектын төзү, реконструкцияләү һәм (яки) капиталь ремонтлау буенча эшләрне башкару булырга мөмкин. Моннан тыш, мондый контрактлар буенча аванс түләү үзенчәлекләре билгеләнә.