Татарстан Республикасы бәяләүчеләр берлегенең йомгаклау җыелышы узды

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Узган ел йомгаклары, 2024 елга финанс планы һәм идарә органнарының яңартылган составы «Татарстан Республикасы Бәяләүчеләр союзы» Коммерциячел булмаган Партнерлык әгъзаларының гомуми еллык җыелышында расланды. 2023 елда берлек әгъзалары булып Республика бәяләү һәм профильле хезмәтләр базарының төп өлешен тәкъдим итүче 45 оешма һәм эшмәкәр, яки 250дән артык хезмәткәр тора. Җыелышта Берлек оешмалары җитәкчеләренең һәм вәкилләренең 91% катнаша.

Үз чыгышында Союз Президенты Андрей Лисичкин билгеләп үткәнчә, төп бурычларны Союз үз әгъзалары алдында да, хакимият органнарына Эксперт-консультация ярдәме өлешендә дә үтәгән. Шул ук вакытта Берлек идарәсе, Берлек комитетлары һәм Советлары эшчәнлеген активлаштыру, шулай ук билгеле бер ротация, киңәшмә органнарын һәм идарә органнарын яңарту кирәклеге бар.

Берлек президенты  2023 елның төп вакыйгалары турында сөйләде – Беларусь Республикасы бәяләү оешмалары Ассоциациясе белән хезмәттәшлек турында килешү төзү, төбәкара хезмәттәшлек кысаларындагы чаралар, Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы мәйданчыгында эшләү, бәяләүчеләр өчен семинарларда да, муниципаль хезмәткәрләр стажировкалары кысаларында да методологик эш турында.

Агымдагы елда булган һәм үзен раслаган юнәлешләр буенча эш дәвам итәчәк: бәяләү экспертизасы, базар бәяләре мониторингы, торак күчемсез милек базарын тикшерү. Шул ук вакытта методология, квалификация күтәрү, өстәмә белем бирү, сертификация, Тышкы элемтәләр, муниципалитетлар белән эшләү, бюджеттан тыш эшчәнлек юнәлешләрен үстерү, бәяләүчеләрне һәм берлек оешмаларын хокукый яклау буенча Партнерлык комитетлары һәм Советлары эшчәнлеген активлаштыру планлаштырыла.

Җыелыш ахырында Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары Эдик Дияров Бәяләүчеләрнең квалификациясен күтәрүгә һәм мөлкәт мөнәсәбәтләрен үстерүгә керткән зур өлеше өчен Союз партнерларына, в.г. Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты вәкилләренә инновацион-проект эшчәнлеге буенча проректор Ирина Антоновага һәм бизнес-мәгариф һәм цифрлы технологияләр институты директорына Неля Мухаметхановага Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының Рәхмәтен тапшырды