2025-2026 елларга Дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләре составын формалаштыру турында

2024 елның 21 октябре, дүшәмбе

Акцияләре (өлешләре) Татарстан Республикасы милкендә булган һәм (яисә) аларга карата махсус хокук (алтын акция») кабул ителгән хуҗалык җәмгыятьләре белән идарә итүне оештырудагы юнәлешләрнең берсе Татарстан Республикасының мөлкәти мәнфәгатьләрен тәкъдим итү һәм яклау максатларында мондый җәмгыятьләрнең идарә һәм контроль органнарына дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләрен билгеләп кую (сайлау өчен күрсәтү) була.

Министрлык Хуҗалык җәмгыятьләренең идарә һәм контроль органнарында дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләре турындагы Нигезләмә нигезендә, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Хуҗалык җәмгыятьләренең идарә һәм контроль органнарында дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләре турында «2023 елның 20 июнендәге 55-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законын гамәлгә ашыру чаралары хакында» 19.10.2023 ел, № 1326 карары белән расланган хәзерге вакытта Татарстан Республикасы башкарма хакимияте органнарыннан 2025-2026 елларга Дәүләт мәнфәгатьләре вәкиллегенә кандидатлар буенча тәкъдимнәр җыя.Хуҗалык җәмгыятьләренең идарә һәм контроль органнарында дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләре белән эшләү буенча ведомствоара комиссиягә.

Тәкъдимнәр министрлыкка 2024 елның 1 ноябреннән дә соңга калмыйча җибәрелергә тиеш.

2024-2025 елларга 71 хуҗалык җәмгыятенә дәүләт мәнфәгатьләренең 123 вәкиле билгеләнде (сайлану өчен тәкъдим ителде).