Причал гидротехник корылмаларын кадастр исәбенә кую мәсьәләләре буенча фикер алышу булды

2024 елның 22 феврале, пәнҗешәмбе

21 февральдә Ространснадзорның Идел буе федераль округы буенча видеоэлемтә аша Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан хуҗасыз порт гидротехник корылмаларын (ГТС) милеккә рәсмиләштерү кирәклеге мәсьәләсе буенча киңәшмә үткәрде.

Чарада Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрының беренче урынбасары Артур Галиев, «Татфлот «Судоходная компаниясе» һәм «Татарстан Республикасы флоты» вәкилләре катнашты.

Ространснадзорның Идел буе федераль округы буенча  мәгълүматлары буенча республика территориясендә 78 порт һәм судно йөрү ГТСлары бар:

муниципаль милектә - 6;

Татарстан Республикасы милкендә - 5;

Федераль милектә - 5;

шәхси милектә - 40;

хуҗасызлар - 22.

Киңәшмә нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы Транспорт министрлыгының «Татфлот «Судоходная компаниясе» һәм «Флот Республики Татарстан»  белән берлектә Россия Федерациясе Гражданлык кодексының 225 маддәсе (хуҗасыз әйберләр) кысаларында киләчәктә милеккә рәсмиләштерү максатында хуҗасыз порт ГТСларына ихтыяҗны билгеләү зарурлыгы турында карар кабул ителде.

Исегезгә төшерәбез, Россия Федерациясе Президенты тарафыннан «гидротехник корылмалар иминлеге турында «Федераль законга һәм Россия Федерациясе Шәһәр төзелеше кодексының 48.1 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» 2023 елның 29 маендагы 191-ФЗ номерлы Федераль законга кул куелды.

Закон проектын экологик, технологик һәм атом күзәтчелеге буенча Федераль хезмәт (Ростехнадзор) эшләгән.

«Гидротехник корылмалар иминлеге турында» Федераль законны көйләү өлкәсеннән порт ГТСлары чыгарыла, аларны куркынычсыз эксплуатацияләү мәсьәләләре диңгез һәм эчке су транспорты объектлары иминлеге турында техник регламентлар белән регламентташтырылган.

Әлеге үзгәрешләр 2024 елның 1 сентябреннән үз көченә керәчәк.