Татарстанда 2024 елда 67 кадастр кварталына карата кадастр эшләре үткәреләчәк

2024 елның 28 феврале, чәршәмбе

В 2024 году в Республике Татарстан будут продолжены комплексные кадастровые работы (ККР). Данные работы предполагается провести в отношении 67 кадастровых кварталов на территории Альметьевского, Высокогорского, Лаишевского, Нижнекамского, Пестречинского и Тукаевского районов, а также Казани.

"2022 елдан башлап республика территориясендә бюджет акчалары хисабына Комплекслы кадастр эшләре алып барыла. 2022 елда республикада Комплекслы кадастр эшләре 13 меңнән артык күчемсез милек объектына карата 22 Кадастр кварталы территориясендә, ә 2023 елда – 20 меңнән артык күчемсез милек объектына карата 56 Кадастр кварталы территориясендә башкарылды», - дип аңлатты Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары Алмаз Кыямов.

ККР РФ Төбәкләрне үстерүгә юнәлдерелгән милли киңлек мәгълүматлары системасы дәүләт программасы кысаларында үткәрелә.  Бу эшләрнең максаты-ЕГРНда булган җир участоклары, биналар, төзелеп бетмәгән объектлар чикләренең урнашуын төгәлләү. Шулай ук эш барышында реестр хаталары төзәтелә.

Комплекслы кадастр эшләренә заказ бирүче-Татарстан Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы.

ККР Кадастр кварталы территориясендә урнашкан барлык җир участокларына карата берьюлы үткәрелә. Күчемсез милек хокук ияләре өчен бу процедура бушлай, шул ук вакытта алар бу эшләрне башкаруга комачауларга хокуклы түгел һәм күрсәтелгән күчемсез милек объектларына керүне тәэмин итәргә тиеш.  Моннан тыш, милекчеләр кадастр инженерларына булган барлык материалларны һәм документларны бирә ала. Чикләрне ачыклау күчемсез милек белән килешүләр төзүдә һәм күрше участок хуҗалары белән бәхәсләрдә проблемаларны булдырмаска ярдәм итәчәк.