Муниципаль хезмәткәрләр стажировка барышында бәяләү эшчәнлеге мәсьәләләре буенча фикер алыштылар

2024 елның 17 апреле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында муниципаль хезмәткәрләрнең стажировкасы барышында Бәяләүчеләр белән эшләү һәм муниципаль мөлкәтнең базар бәясен һәм аңа хокукларны бәяләү турындагы хисапларны экспертизалауның актуаль мәсьәләләре каралды.

Практик дәрестә Министрлыкның бәяләү бүлеге башлыгы Лиса Швецова, РОО СРО методик советы рәисе (Мәскәү шәһәре) һәм "ТР Бәяләүчеләр союзы" КП мәгариф һәм һөнәри әзерлек комитеты рәисе, фән докторы Дмитрий Захматов һәм "ТР Бәяләүчеләр союзы" КП башкарма директоры Олег Булгаков чыгыш ясады.

Дәрес бәяләүченең статусы һәм бәяләү отчетларының сыйфаты турында җанлы бәхәс белән башланды. Сорауларга төп җавапларны Дмитрий Захматов үзенең презентациясендә бирде. Ул мисаллар күрсәткәнчә, квалификацияле тикшерүсез бәяләү турындагы хисаплар килешүләрдә катнашкан мөлкәтнең бәясен дистәләгән тапкыр бозарга мөмкин, алдагы сату нәтиҗәләренең бәхәсле булуына китерә. Аналогларны, исәпләү методологиясен дөрес сайламаудан тыш, еш кына бәяләү оешмалары закон таләпләрен, бәяләүчеләрнең квалификациясенә бәяләүнең федераль стандартларын, хисапны рәсмиләштерүне үтәми, шулай ук элементар арифметик хаталар да ясала. ТР Бәяләүчеләр берлегенә Эксперт-консультация ярдәме механизмы квалификацияле ярдәм күрсәтә.

Әйтелгәннәргә өстәп, Швиса Швецова һәм Олег Булгаков эксперт ярдәме мөмкинлекләрен билгеләделәр, бәяләү эшчәнлеге мәсьәләләре буенча бәхәсләрдә муниципалитетларга ярдәм итәргә әзер булуларын расладылар.