Фонд республика чикләрен билгеләү эшен дәвам итә

2020 елның 3 октябре, шимбә

Татарстан Республикасы һәм Марий Эл Республикасы делегацияләре чикләр арасындагы чиктәш урыннарның проблемалы участокларының берсендә очраштылар.

Татарстанның Яшел Үзән районы һәм Марий Эл республикасының Волжск шәһәре чикләре участогы күп халыклы һәм бердәм дәүләт күчемсез милек реестрында кадастр участоклары салынган. Бүгенге көндә чиктәш чик халык корылмаларын кисеп үтә.

Очрашу барышында яклар булган картографик материалларны һәм җирлектәге килеп туган хәлне карау нигезендә бәхәсле мәсьәләләрне хәл итүгә уртак фикергә килделәр. Проблемалы мәсьәләләрне хәл итүнең төп принцибы, барыннан да элек, халык мәнфәгатьләре һәм РФ субъектларының мәйданнары балансын саклап калу тора.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасы һәм Марий Эл Республикасы арасында чик проекты әзерләнгән һәм 90% ка килешенгән.

Фикер алышуда ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы, «ТР пространство мәгълүматлары фонды» ДБУ, ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы, Марий Эл Республикасы Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, Марий Эл Республикасы Дәүләт милке министрлыгы, Марий Эл Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы һәм «Волжск шәһәре» шәһәр округы администрациясе вәкилләре катнашты.