ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры республиканың унитарных предприятиеләре торышы турында хәбәр итте

2020 елның 28 ноябре, шимбә

Бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин Татарстан Республикасы унитар предприятиеләренең торышы турында хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык мунициципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

2020 елның 1 ноябренә республикада 14 ДУП һәм 142 МУП теркәлгән. ДУП һәм МУПның төп фондларының бәясе 2020 елның 3 кварталы нәтиҗәләре буенча 2,9 млрд. һәм 57,7 млрд. сум тәшкил итә.

142 МУПның 107се гамәлдә, 15е эшчәнлек алып бармый, 13е - бетерү стадиясендә, 7се - банкротлык стадиясендә. 14 ДУПның 12се гамәлдә.

Тугыз ДУП буенча эш табышлы, өчесе зыянга эшли. Фәнил Әһлиуллин билгеләп үткәнчә, өч ДУП буенча аларга кварталдагы югалтулар ел саен хас, ә ел нәтиҗәләре буенча аларның эшчәнлеге табышлы булыр дип көтелә. Соңгы биш ел эчендә гамәлдә булган барлык ДУПЛарның эшчәнлеге ел нәтиҗәләре буенча табышлы булды.

107 МУПның 52се зыянга эшли (48%), 33 МУП (30,8%) аккредитацияләнгән.

2020 елда Татарстан Республикасы бюджетына 2019 елгы эшчәнлек нәтиҗәләре буенча ДУП чиста табышының бер өлешен күчерүдән 32,75 млн. сум кергән. Ике предприятиенең финанс-хуҗалык эшчәнлегенең төп күрсәткечләре түбәнәюгә бәйле рәвештә, күрсәтелгән керемнәр 3,8 млн. сумга кимегән: «Мәгълүмати технологияләр үзәге» ДУП һәм «Татинвестгражданпроект» ДУП.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы иң табышлы ике дәүләт унитар предприятиесенә тукталды. Шулай итеп, агымдагы елның 9 ае нәтиҗәләре буенча, чиста табыш буенча «Татарстанның медицина техникасы һәм фармациясе» ДУП лидерлык позицияләрен били. Хисап кварталында аның табышы 124,9 млн. сум тәшкил итә, бу узган ел белән чагыштырганда (2019 елның 9 ае өчен 45,6 млн.сум) 2,7 тапкырга артыграк. Әлеге предприятие эшчәнлегенең төп күрсәткечләре илдә санитар-эпидемиологик хәлнең кискенләшүенә бәйле рәвештә предприятие продукциясенә ихтыяҗ артуга бәйле.

Шулай ук 2020 елның 9 ае нәтиҗәләре буенча «Татлизинг» ДУП эшчәнлекнең төп күрсәткечләре үсъ буенча тотрыклы тенденциягә ия. Әлеге предприятиенең чиста табышы, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, 2,8 тапкырга арткан һәм 16,3 млн сум тәшкил итә.

Калган ДУП күрсәткечләре узган елның шул ук чоры күрсәткечләре чикләрендә.

Күпчелек муниципаль берәмлекләрдә, республика дәрәҗәсендә кебек үк, муниципаль бюджетка күчерелергә тиешле табышның 30% күләмендә норматив билгеләнгән. 2020 елның 1 ноябренә Татарстан Республикасының консолидацияләнгән бюджетына МУП чиста табышының бер өлешен 14 млн. сум күләмендә күчерүдән кергән табыш керде. Шул ук вакытта әлеге вазифаны барлык МУПлар да башкармады.

Хәзерге вакытта 7 МУП банкротлык процедурасында тора. Балык Бистәсе һәм Зеленодольск муниципаль районнары МУПына карата 2020 елда күзәтү процедурасын керткәннәр. Чыгышында министр конкурс җитештерүенең актив стадиясендә булган төркемнәрне карарга тәкъдим итте һәм муниципаль берәмлек башлыкларын МУПның банкротлык процедураларын контрольдә тотарга һәм муниципаль бюджеттан түләтүләрне булдырмаска чакырды.