ТР җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы җирләү урыннары урнашкан җир кишәрлекләрен рәсмиләштерү турында хәбәр итте

2021 елның 13 феврале, шимбә

Җирләү урыннары урнашкан җир кишәрлекләрен рәсмиләштерү эшенең барышы турында Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин хәбәр итте. Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

Республикада барлыгы 3 мең 672 зират исәпләнә (3 мең 336 – рәсмиләштерелгән, 336 – рәсмиләштерелгән). Аларның 91% (3 мең 867) рәсмиләштерелгән, 9% – 363 участок рәсмиләштерелгән. Торак пунктлардан читтә урнашкан зиратлар сәнәгать һәм аеруча саклана торган территорияләр җирләрендә урнашырга тиеш. Узган ел 1 мең 192 җир сәнәгать җирләренә күчерелде.

Фәнил Әһлиуллин билгеләп үткәнчә, барлык кыенлыкларга да карамастан, кайбер районнар бу мәсьәләгә җаваплы карый. Буа, Питрәч, Сарман һәм Чирмешән районнары төзкләндерү эшләрен төгәлләделәр. Алексеевск, Актаныш, Әлки, Арча, Баулы, Алабуга, Зәй, Кукмара, Менделеевск, Нурлат, Балык Бистәсе, Саба, Тукай, Ютазы муниципаль районнарында җир кишәрлекләрен рәсмиләштерү проценты 95% тан артык.

Зиратларны рәсмиләштерү эшләре барышында килеп чыккан проблемалар да бар. 114 участок буенча кадастр эшләрен төгәлләргә кирәк. Зиратларның шактый өлеше бердәм җирдән файдалану җирләрендә урнашкан, аларның мәйданы һәм чикләре аныкланмаган.

Тагын бер проблемалы мәсьәлә-шәхси җирләрдә зиратлар урнаштыру. Мондый участокларны хосусыйлаштырырга тиеш түгел. Узган ел башында шәхси җирләрдә 117 зират булса, бүгенге көндә алар 89 гына калган. Министр билгеләп үткәнчә, мондый хәл җирләрне хосусыйлаштыру аркасында, аларда урнашкан күмелгән урыннар белән бергә, булган зиратларның киңәюе аркасында килеп чыккан.

Шулай ук 23 районда 61 зират урнаштырылган, аларның чикләре урман фонды белән кисешкән урында расланган. Бу юнәлештә эш дәвам итә.