2020 елга һәм 2021 ел башына Татарстан Республикасы территориясендә торак күчемсез мөлкәтенең уртача базар бәясен тикшерү

2021 елның 25 феврале, пәнҗешәмбе

Нәтиҗәләр 2021 елда Татарстан Республикасы муниципаль районнарында һәм шәһәр округларында торак күчемсез милек базарының экспертиза-аналитик тикшеренүендә тәкъдим ителде. Тикшеренүләрне үткәрү турында Татарстан Республикасы районнары һәм шәһәрләренең башкарма комитетлары җитәкчеләре хәбәр ителде, әлеге адресларга ведомство карамагындагы территорияләр буенча тикшеренүләр нәтиҗәләре җибәрелде, аерым очракларда башкарма комитетларның торак сәясәте бүлекләре белән кирәкле төзәтмәләр кертелде. Торак күчемсез милекнең уртача базар бәясенең гомумиләштерелгән таблицалары 01.03.20021 торышына "күчемсез милек объектлары, җир кишәрлекләре һәм аренда ставкалары бәяләре мониторингы" җыентыгының 9 нчы басмасында бастырылырга планлаштырыла.

Нигездә, Татарстан Республикасы торак базарында чагыштырмача базар бәяләренең уртача медиа күрсәткечләре үсеше күзәтелә. Казан – 12, Яр Чаллы – 7,38, Алабуга – 22,29, Түбән Кама – 25,73, Чистай – 12,7, Лениногорск – 10,6, Яшел Үзән – 3,7, Зәй – 12,85, Әлмәт – 19,11, Нурлат-4,5 процент. Буа, Азнакай һәм Бөгелмәдә торак бәясе бераз кимегән. 2021 ел башына базарның тыгызлыгы аркасында сизелерлек үзгәрешләр күзәтелмәде.
Тәкъдимнәр бәяләре полярлашуы күзәтелә, ягъни бәяләрнең түбән диапазоны азайды (бюджет күчемсез милек җәлеп итү күзәтелә), ә югары диапазон кыйммәтләнде (базарның гомуми тенденциясенә, инфляция үсешенә җавап бирә).)
Базарның сыйдырышлыгы бераз кимегән, ягъни актив тәкъдимнәр саны кимегән.
Анализ һәм килештерү нәтиҗәләре буенча ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан төзелеш министрлыгы адресына җибәрелә, Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы, «Социаль файдаланудагы торак фондының торак урыннарына наем шартнамәләре буенча гражданнарның аларга торак урыннары бирү хокукларын гамәлгә ашыру турында» 2015 елның 16 мартындагы 13-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы законын үтәүгә ярдәм итү максатларында, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре буенча министрлыгы адресына «Татарстан Республикасында яшь гаиләләрне торак белән тәэмин итү» дәүләт программасының “Татарстан Республикасында халыкны сыйфатлы торак һәм торак-коммуналь хуҗалык хезмәтләре күрсәтү белән тәэмин итү " ярдәмче программасын гамәлгә ашыру максатларында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2019 елның 3 октябрендәге 888 номерлы карары белән расланган норматив хокукый актларга һәм аларның проектларына коррупциягә каршы экспертиза үткәрү өчен җаваплы вазыйфаи затлар исемлегенә үзгәрешләр кертелде.