Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан КУЭ субъектлары өчен даими рәвештә исемлектән мөлкәтне арендалау килешмәләре төзү хокукына сатулар игълан ителә

2021 елның 16 апреле, җомга

«Россия Федерациясендә кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү турында» Федераль законның 18 статьясы нигезләмәләрен тормышка ашыру кысаларында кече һәм урта эшкуарлык субъектларына мөлкәти ярдәм күрсәтүне оештыру максатыннан ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан КУЭ субъектларына озак сроклы нигездә ия булу һәм (яки) аннан файдалану хокукында бирү өчен дәүләт милке исемлеге расланды һәм рәсми сайтта урнаштырылды. Ел саен 1 ноябрьгә кадәр исемлек кимендә 10% ка тулылана.

Бүгенге көндә КУЭ субъектлары тарафыннан халыкка коммуналь һәм көнкүреш хезмәтләре күрсәтү, социаль билгеләнештәге объектларны төзү һәм реконструкцияләү, азык-төлек һәм сәнәгать товарлары җитештерү, халык кулланышы товарлары, дару чаралары һәм медицина әйберләре җитештерү өчен аренда хокукларында Казан, Азнакай, Бөгелмә, Әлмәт шәһәрләрендә урнашкан 12 объект һәм бина кулланыла.

Аренда килешүенең гамәлдә булу срогы-6 ел

Аренда хакы тәшкил итә:

- аренданың беренче елында-0 процент; - аренданың икенче елында-0 процент;

- аренданың өченче елында-25 процент;

- аренда дүртенче елында-50 процент;

- аренданың бишенче елында-75 процент;

- алтынчы һәм аннан соңгы елларда аренда килешүләре төзү хокукына үткәрелгән торглар нәтиҗәләре буенча билгеләнгән аренда түләве күләменең 100 проценты –

Максатчан билгеләнеш:

– авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерү, эшкәртү һәм сату өчен;

– азык-төлек һәм сәнәгать товарлары, халык кулланышы товарлары, дару чаралары һәм медицина әйберләре җитештерү өчен;

- халыкка коммуналь һәм көнкүреш хезмәтләре күрсәтү өчен;

- мәдәниятне үстерү өчен;

– халык сәнгать кәсепләрен үстерү өчен;

– социаль билгеләнештәге объектларны төзү һәм реконструкцияләү өчен;

- сәламәтлек саклау өлкәсендә эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен;

- физкультура һәм спортны үстерү өчен;

- мәгариф өлкәсендә эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен;

– эчке туризмны үстерү өчен;

– эшчәнлекнең социаль әһәмиятле төрләре, Россия Федерациясенең башка дәүләт программалары (ярдәмче программалары), Россия Федерациясе субъектларының дәүләт программалары (ярдәмче программалары), муниципаль программалар (Ярдәмче программалар) белән өстенлекле эшчәнлек төрләре белән шөгыльләнү өчен.

24.07.2007 ел, № 209-ФЗ Федераль законның 24.07.2007 ел, № 209-ФЗ Федераль законы нигезләмәсе нигезендә, Россия Федерациясендә арендага алынган мөлкәт, дәүләт яки муниципаль милектә булган һәм КУЭ субъектлары арендалаган күчемсез милекне читләштерү үзенчәлекләре турында 22.07.2008 ел, № 159-ФЗ Федераль закон нигезендә, КУЭ субъектлары милкенә түләүле нигездә күчерелергә мөмкин.