Федерация Советында бәяләү проблемалары турында фикер алыштылар

2022 елның 30 мае, дүшәмбе

2022 елның 30 маенда Федерация Советының Икътисадый сәясәт комитеты тарафыннан видеоконференция режимында  «Бәяләү эшчәнлеген хокукый җайга салу проблемалары» темасына түгәрәк өстәл оештырылды.

Бәяләү эшчәнлеген хокукый җайга салу, шул исәптән бәяләүнең бәйсезлеге һәм объективлыгы, аның бурычлары, бәяләүчеләрнең профессионализмы, бәяләү сыйфаты, бәяләүчеләрнең җаваплылыгы, Бизнес, дәүләт хакимияте органнары һәм җирле үзидарә органнары өчен бәяләү үзенчәлекләре һ. б. мәсьәләләр каралды.

Чара барышында Татарстан вәкилләре Татарстан Республикасы вәкилләреннән ТР җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары  Эдик Дияров, СРО "НКСО" Ассоциациясе Президенты, Россия Икътисадый үсеш министрлыгы каршындагы бәяләү эшчәнлеге буенча совет әгъзасы, ТР Бәяләүчеләр союзы президенты Андрей Лисичкин чыгыш ясады.

Эдик Дияров үз чыгышында билгеләп үткәнчә, дәүләт һәм муниципаль берәмлекләр җәмгыять мәнфәгатьләренә юнәлтелгән аерым төрдәге бәя бирү хезмәте заказчысы булып тора. Ул дәүләт һәм муниципаль милек белән алыш-бирешләрдә бәяләүчеләргә һәм бәяләү оешмаларына өстәмә таләпләр билгели торган закон проекты буенча эшне яңадан башлап җибәрергә тәкъдим итте.  Чыгыш ясаучы шулай ук хакимият органнарының Татарстан Республикасы Бәяләүчеләр союзы белән үзара хезмәттәшлеге тәҗрибәсенә дә тукталды.

Фикер алышу нәтиҗәләре Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутатларының закон чыгару эшендә исәпкә алыначак.