Татарстан Республикасы территориясендәге җир кишәрлекләренең кадастр бәясен билгеләү турында, шулай ук Хисап проектына кисәтүләр бирү тәртибе һәм сроклары турында хисап проектын урнаштыру турында хәбәр

2022 елның 9 августы, сишәмбе

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы хәбәр итә

2016 елның 3 июлендәге «Дәүләт кадастр бәясе турында» гы 237-ФЗ номерлы федераль закон һәм Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының «Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан җир кишәрлекләренә дәүләт кадастр бәясен 2022 елда үткәрү турында» гы 04.06.2021 №1729-р күрсәтмәсе нигезендә хәзерге вакытта Татарстан Республикасы территориясендә җир кишәрлекләренә дәүләт кадастр бәяләве үткәрелә.

«Дәүләт кадастр бәяләү үзәге» дәүләт бюджет учреждениесе (алга таба – «ЦГКО» ДБУ) җир кишәрлекләренең кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре буенча электрон документ рәвешендә арадаш хисап документлары (алга таба – отчет проекты) төзелде.

02.08.2022 Хисап проектындагы белешмәләр һәм материаллар дәүләт кадастр бәяләве фондын алып бару тәртибендә каралган күләмдә дәүләт кадастр бәясенең мәгълүмат фондында дәүләт теркәве, кадастр һәм картография федераль хезмәтенең рәсми сайтында «Интернет» мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендә утыз көнгә урнаштырылды.

Хисап проекты, кушымталарны да кертеп, «Эшчәнлек» бүлегенең «отчет проекты» бүлекчәсендә, тулы күләмдә «Интернет»мәгълүмати-телекоммуникация челтәрендә «ДКБҮ» ДБУ рәсми сайтында урнаштырылган http://cgko.tatarstan.ru.

Хисап проектына карата 31.08.2022 елга кадәр булган кисәтүләрне «ЦГКО» ДБУ кызыксынган затлары шәхсән, почта аша яки электрон документ рәвешендәге электрон почта аша «Интернет»мәгълүмати-телекоммуникация челтәрен кулланып тапшыра ала. Моннан тыш, Хисап проектына кисәтүләр «Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге» (алга таба – «КФҮ»ДБУ) дәүләт бюджет учреждениесенең теләсә кайсы филиалына тәкъдим ителергә мөмкин.

Хисап проектына кисәтүләрне тапшыру көне дип аның «ДКБҮ» ДБУ яки «КФҮ» ДБУ тапшыру көне санала, ул календарь почта штемпеле оттискында (аны почта элемтәсе белән җибәргән очракта) яисә «Интернет»мәгълүмати-телекоммуникацион челтәрен кулланып тапшырылган көн санала.

Доклад проектына искәрмә аның асылын аңлату белән бергә булырга тиеш:

1) физик затның фамилиясе, исеме һәм атасының исеме (соңгысы - булса), юридик затның тулы исеме, элемтә телефоны номеры, арадаш хисап документларына кисәтү биргән затның электрон почта адресы (булса) ;

2) Арадаш хисап документларына кадастр бәясен билгеләүгә карата кадастр номеры һәм (яки) күчемсез милек объектының адресы;

3) арадаш хисап документларының бит номерларын күрсәтү (теләге буенча).

Искәрмәләргә кадастр бәясен билгеләгәндә җибәрелгән хаталарның булуын раслаучы документлар, шулай ук күчемсез милек объектының характеристикалары турында декларация дә кертелергә мөмкин.

Күчемсез милек объектларының характеристикалары турында декларация формасы һәм аны карау тәртибе «күчемсез милек объектының характеристикалары турында декларацияне карау тәртибен, шул исәптән аның формасын раслау турында»27.12.2016 ел, №846 Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы боерыгы белән расланды.

Хисап проектына кисәтүләр кабул итү гамәлгә ашырыла:

420021, Казан шәһәре, Париж Коммунасы ур., 8 йорт адресы буенча урнашкан «ДКБҮ» ДБУ («БТИ» АҖ документлар кабул итү зонасы).
Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан «КФҮ» ДБУ филиаллары (кушымта 1 http://mzio.tatarstan.ru/rus/uvedomleniya.htm).
«ДКБҮ» ДБУ электрон почтасы буенча электрон документ (шәхси имза белән сканерланган документ) формасында: Gbu.Cgko@tatar.ru.
Тулырак мәгълүмат, шул исәптән күчемсез милек объектларының характеристикалары турында декларация формасы һәм аны карау тәртибе, ДБУ «ДКБҮ» сайтында урнаштырылган http://cgko.tatarstan.ru.