«Татарстан Республикасы Бәяләүчеләр союзы» Коммерциячел булмаган партнерлык идарәсе утырышы нәтиҗәләре

2023 елның 10 марты, җомга

«Татарстан Республикасы Бәяләүчеләр союзы» коммерциячел булмаган партнерлык идарәсенең чираттагы утырышында еллык гомуми җыелышны оештыру турында карар кабул ителде, ул 2023 елның 15 мартында узачак. Тарату материаллары исемлеге, хисап проектлары һәм агымдагы елга финанс планы расланды, киләсе срокка гамәлдәге башкарма директор Олег Булгаков кандидатурасы тәкъдим ителде.

Идарәгә кергән документларны караганнан соң, берлек әгъзасы итеп «НацЭкспертиза» ҖЧҖ кабул итү турында бертавыштан карар кабул ителә. Компания Татарстан Республикасы һәм Россия территориясендә эшләүче бәяләү оешмалары, шәхси практикалы бәяләүчеләр һәм профильле югары уку йортлары берләшмәсенең 46нчы әгъзасы булды.

Башкарма директор Олег Булгаков, берлеккә керү турындагы карарга комментарий биреп, 2022 елда Татарстан, Башкортостан, Төмән һәм Россиянең берлек әгъзасы булмаган башка төбәкләреннән 17 оешманың муниципаль һәм республика милкен бәяләвен билгеләп үтте. Муниципаль хакимият органнарына түләүсез консультация бирү кысаларында башкарылган бәяләү хисапларын Рецензирование гамәлдәге законнарга һәм федераль бәяләү стандартларына туры килмәвен күрсәткән. «Баһалау эшчәнлеге өлкәсендә башкарма хакимият һәм җирле үзидарә органнарына Эксперт-консультация ярдәмен активлаштыру» юл картасын үтәү буенча чаралар үткәрүне тәэмин итү кирәклеген исәпкә алып, әлеге оешмалар берлек әгъзасы булу өчен чакырылган.

Олег Булгаков билгеләп үткәнчә, берлектә әгъзалыкның конкурент өстенлекләре арасында – эксперт һәм хокукый ярдәм, семинарларда бушлай яки ташламалы катнашу, югары уку йортлары–партнерлар программалары буенча укыганда 15 процентка кадәр ташламалар, федераль СРО һәм заказчылар, шул исәптән хакимият органнары белән үзара хезмәттәшлекне оештыру, елына ике тапкыр базар бәяләре мониторингы җыентыгын бирү, квалификацияле имтихан, комитетларда һәм советларда катнашу, тариф һәм демпингка каршы сәясәтне формалаштыру һ. б. Болар барысы да төбәк бюджетлары мәнфәгатьләрендә бәяләү сыйфатын күтәрүгә, гражданнарның инвестицион җәлеп итүчәнлеген һәм тормыш сыйфатын арттыруга юнәлдерелгән.

Моннан тыш, Олег Булгаков идарә карарларына ярашлы рәвештә намуслы конкуренцияне үстерү, Бәяләү берләшмәсен туплау һәм демпингка комачаулау курсын дәвам итәчәген ассызыклады. Ул бу темаларны союз әгъзаларының гомуми җыелышында яңгыратырга тәкъдим итте.

Ахырда Союз Президенты Андрей Лисичкин идарә әгъзасы Дмитрий Захматовны «рус бәяләүчеләр җәмгыяте» үз-үзен көйләүче бәяләүчеләр оешмасының 30 еллыгы белән котлады һәм алга таба үсеш теләде.