Түбән Новгород өлкәсе шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итүнең дәүләт мәгълүмати системасын куллану практикасы белән уртаклашты

2023 елның 6 июне, сишәмбе

Бүген шәһәр төзелеше эшчәнлеге һәм агломерацияләрне үстерү министрлыгы һәм Түбән Новгород өлкәсе агломерацияләрне үстерү институты вәкилләре өлкәдә булган электр, газ, җылылык һәм су белән тәэмин итү, шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итү дәүләт мәгълүмати системасыннан (ГИСОГД) су чыгару челтәрләре буенча мәгълүматларны куллану практикасы белән уртаклаштылар.

Киңәшмәдә ВКС режимында министр урынбасары Алмаз Кыямов һәм республика министрлыклары һәм ведомстволары вәкилләре катнашты.

Түбән Новгород өлкәсе ГИСОГД территорияләр белән идарә итүнең әзер коралы, ул муниципалитетларның торак һәм сәнәгать территорияләрен үстерүне җентекләп планлаштырырга мөмкинлек бирә. Әлеге порталның заказчысы һәм хуҗасы булып Түбән Новгород өлкәсенең шәһәр төзелеше эшчәнлеге һәм агломерацияләрне үстерү министрлыгы тора.

Бүгенге көндә Түбән Новгород өлкәсенең ГИСОГД порталында (gisogdno.ru) ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар хезмәткәрләренең шәхси кабинетлары эшли, алар территориаль планлаштыру документлары һәм аерым территорияләргә карата проект карарлары белән коммуникацияләрнең урнашуын билгеләргә мөмкинлек бирә, агымдагы җирдән файдалануны һәм территорияләрне куллануның аерым шартлары булган зоналарны күрсәтә.

Төбәкнең ГИС геопорталы күп кенә шәһәр төзелеше документларын әзерләү һәм килештерү өчен ярдәмче булып хезмәт итә, мәсәлән, җир участокларының шәһәр төзелеше планнары, төзелешкә рөхсәт һәм башкалар.

Белешмә өчен:
Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 21.02.2023 № 169 карары белән «Татарстан Республикасы шәһәр төзелеше эшчәнлеген мәгълүмати тәэмин итү» Татарстан Республикасы дәүләт мәгълүмат системасы турында Нигезләмә расланды, аңа ярашлы рәвештә Татарстан Республикасы җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы әлеге системада булган геодезия һәм картография материалларының актуальлеген үз вәкаләтләре чикләрендә тикшерү өчен җаваплы Татарстан Республикасы башкарма хакимияте органы тарафыннан билгеләнде.