Җир кишәрлекләренә бәяләр 15-20%ка артты

2024 елның 14 мае, сишәмбе

«01.03.2024 елга күчемсез милек объектлары, җир кишәрлекләре һәм аренда ставкалары бәяләре мониторингы» җыентыгының 15 нче басмасында ТР бәяләүчеләр берлеге экспертлары ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы ярдәмендә җир базарына анализ ясады. Теркәлгән килешүләр мәгълүматларына караганда, бер ел эчендә (2023 елның 1 мартыннан) иң кирәкле категорияләрдәге җир участокларының бәясе уртача 15-20% ка арта.

Казанда коммерцияле файдаланудагы җир кишәрлекләренең уртача бәясе «административ-сәүдә билгеләнеше» сегментында квадрат метры өчен 12-25 мең сум тәшкил итә, традицион рәвештә шәһәрнең Вахитов районында җирнең бәясе 1 квадрат метры өчен 15-40 мең сумнан югарырак.

«Күп катлы торак төзелеше» сегментындагы участокларга иң югары бәяләр, анда сату турында тәкъдимнәр саны чикләнгән. Әйтик, Казанда күпкатлы торак төзелеше өчен участокларның уртача бәясе квадрат метры өчен 15 мең сумнан 30 мең сумга кадәр (максималь кыйммәте – 1 квадрат метры өчен 50 мең сум), Вахитов районында – квадрат метры өчен 25 мең сумнан 40 мең сумга кадәр, шул ук вакытта максималь кыйммәте 1 квадрат метры өчен 70 мең сумга җитә.

Җитештерү-склад билгеләнешендәге участоклар Казан җир базарында уртача бәясе буенча квадрат метры 4 меңнән 10 мең сумга кадәр тәкъдим ителә, максималь бәяләр 1 квадрат метры өчен 15 20 мең сумга җитә.

Шәхси торак төзелеше өчен участокларның бәясе Идел буе, Совет, Киров һәм Авиатөзелеш районнарында – 1 кв. м өчен 2 меңнән 15 мең сумга кадәр, Яңа Савин районында 1 кв.м өчен 5 меңнән 15 мең сумга кадәр, Вахитов районында 1 кв. м өчен 3 меңнән 20 мең сумга кадәр, 1 кв. метр өчен максималь 30 мең сумга кадәр.

Авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләр бәясенең югары чиге дә шактый дифференциацияләнгән: Әтнә һәм Чүпрәле районнарында квадрат метры өчен 3 сумнан, Тукай һәм Питрәч районнарында 1 квадрат метры өчен 50 сумга кадәр, Лаеш һәм Биектау районнарында 1 квадрат метры өчен 35-40 сум.

Казанда торак пунктларның җирләрен арендалау елына квадрат метры өчен 300 сумнан 3000 сумга кадәр (ИЖС, Вахитов районы), республика районнары буенча 6 сумнан 2 500 сумга кадәр. Авыл хуҗалыгы өчен билгеләнгән җирләр, элеккечә, түбән ставкалар буенча арендага бирелә.