ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында коррупциягә каршы көрәш комиссиясе утырышы узды

2024 елның 27 июне, пәнҗешәмбе

Бүген министр Азат Кадыйров рәислегендә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры каршындагы Коррупциягә каршы көрәш комиссиясе утырышы узды. Анда ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет вәкиле, ТР Бәяләүчеләр союзы башкарма директоры Олег Булгаков катнашты.

Коррупция һәм башка хокук бозуларны профилактикалау буенча вазыйфаи зат Камил Сабиров 2024 елның беренче яртыеллыгында ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының коррупциягә каршы ведомство программасы чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте.

Икътисад бүлеге башлыгы Эльвира Бадыкова хәбәр иткәнчә, ведомство карамагындагы оешмаларның җитәкчеләре һәм хезмәткәрләре тарафыннан ведомство карамагындагы оешмаларның уставлары һәм мәнфәгатьләр конфликтын булдырмау һәм җайга салуга кагылышлы хезмәт килешүләре таләпләренең үтәлешен контрольдә тоту даими нигездә алып барыла.

2024 елның беренче яртыеллыгында Министрлыкның норматив хокукый актлар проектларына коррупциягә каршы экспертиза үткәрүнең сан күрсәткечләре белән методология һәм муниципаль милек мөнәсәбәтләрен формалаштыру бүлеге башлыгы Инна Евченко таныштырды.

27 июньгә НПАНЫҢ 130 проектына коррупциягә каршы экспертиза үткәрелгән. Шулардан:

Татарстан Республикасы законнарының 5 проекты;

ТР Министрлар Кабинеты карарларының 62 проекты;

1 ТР Министрлар Кабинеты боерыгы;

Министрлык боерыкларының 8 проекты;

Министрлык боерыкларының 54 проекты.

Әлеге проектлар коррупциягә каршы бәйсез экспертизага урнаштырылган. Агымдагы чорда бәйсез экспертлар нәтиҗәләре килми.

Утырыш барышында шулай ук 2023 елда һәм 2024 елның беренче яртыеллыгында юридик һәм физик затларга дәүләт хезмәтләре күрсәтүнең административ регламентларын үтәү нәтиҗәләре, республиканың дәүләт унитар предприятиеләренең финанс-хуҗалык эшчәнлеген карау буенча министрлыкның баланс комиссиясен үткәрү турында чыгышлар тыңланды.