июль, 2020 ел
сишәмбе

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы милкендәге мөлкәтне озын срокка һәм льготалы шартларда кече һәм урта эшмәкәрле субъектларына тапшыру өчен аренда килешмәсе төзү хокукына аукцион игълан ителде.

Арендага тапшыру срогы – 6 ел

май, 2020 ел
сишәмбе

Бизнесының зурлыгына карамастан, безгә һәр эшкуар кирәк. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Эшкуарлар хокукларын яклау буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы вәкаләтле вәкилнең република һәм районнардагы иҗтимагый вәкилләре белән онлайн-очрашуда белдерде.

Искәртик, Татарстанда Эшкуарлар хокукларын яклау буенча вәкаләтле вәкилнең иҗтимагый вәкилләре институты булдырылды. Алар эшкуарларның законы хокукларын һәм ихтыяҗларын тәэмин итү һәм яклау мәсьәләләре буенча территориаль контроль-күзәтчелек органнары, дәүләт хакимияте органнары, җирле үзидарә органнары белән багланышта булачаклар.

Рөстәм Миңнеханов билгеләгәнчә, Татарстанда бизнеска ярдәм мәсьәләләре аеруча игътибарда тотыла. Федераль дәрәҗәдә кабул ителгән зыян күргән тармакларга ярдәм чаралары кысаларында республикада 46 меңнән артык оешмага салым түләү срогы озайтылды. 33 меңнән артык кече һәм урта бизнес предприятиеләренә тулаем 3,4 млрд. сумнан артык кичектергесез ихтыяҗга субсидия бирелә. Банклар 23 млрд сумнан артык 1,9 мең кредитны реструктуризацияләгән. Барлыгы 1,5 млрд сумга 684 оешмага хезмәт хакын түләүгә процентсыз кредитлар бирелде.

чәршәмбе

Татарстанда пандемиядән иң зур зыян күргән тармакларда эшләүче оешмалар өчен федераль ярдәм чаралары карала. Шуларның берсе - процентсыз кредитлар. Кредит өчен процентлар федераль бюджет хисабына капланачак.

дүшәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгына караган Эшкуарлыкка ярдәм фонды республиканың кече һәм урта эшкуарлык субъектларына 1 процентлы микрозайм рәвешендә финанс ярдәме күрсәтәчәк. Займнан элегрәк федераль һәм республика чараларыннан файдалана алмаган һәм аеруча зур зыян күргән тармаклар исемлегенә кертелмәгән кече һәм урта эшкуарлык субъектлары файдалана ала. Ярдәм, беренче чиратта, икътисадның реаль секторында эшли торган эшкуарларга кагыла һәм 27 нче апрельдән гамәлгә ашырыла башлаячак.

Займ суммасы 2 елга кадәр 100 мең сумнан 2 млн сумга кадәр тәшкил итәчәк. Ташламалы ставкасы беренче 6 ай гамәлдә булачак, аннан соң ставка, алдагы икътисадый вәзгыятькә карап, арттырылачак. 2020 елның мартына карата халыкның кимендә 90%ын эш белән тәэмин итүкән эшкуарлар өчен калган чорга процент ставкасы – РФ Үзәк банкы билгеләгән төп ставканың яртысын, башка очракларда – килешү төзү датасына РФ Үзәк банкы билгеләгән төп ставка күләмендә калачак.

чәршәмбе

Кризиска каршы актуаль Россия һәм чит ил практикаларын һәм чишелешләрен туплау, эшкуарлар һәм экспертлар арасында сораштырулар үткәрү, шулай ук «бизнес халәтенең картасы»н онлайн-демонстрацияләү өчен, COVID-19 пандемиясе чорында Стратегик инициативалар агентлыгы (СИА) тарафыннан махсус «Смарт.Антикризис» оештырылган.

Бүлектә ярдәм итүнең локаль инструментлары, проблемаларны хәл итү ысуллары һәм илдә бизнес торышы турында җыелма мәгълүмат тупланган. Татарстан Республикасында гамәлгә ашырыла торган бизнеска ярдәм итү чаралары аерым бүлекчәдә күрсәтелгән.

сишәмбе

Хөрмәтле эшкуарлар, бу документта сез коронавирус шартларында кече һәм урта эшкуарлык субъектларына федераль һәм республика ярдәме чаралары исемлеге белән таныша аласыз.

Чаралар исемлеге даими яңартылып тора. Яңартылган версияләр Икътисад министрлыгы сайтында басылып барачак.

пәнҗешәмбе

Хөрмәтле эшкуарлар, бу документта сез коронавирус шартларында кече һәм урта эшкуарлык субъектларына федераль ярдәм чаралары исемлеге белән таныша аласыз (норматив хокукый актлар федераль башкарма хакимият органнарында раслану стадиясендә).