Фәнил Әһлиуллин авыл җирлекләре башлыклары өчен дәрес үткәрде

2023 елның 23 ноябре, пәнҗешәмбе

КФУның Югары дәүләт һәм муниципаль идарә мәктәбендә авыл җирлекләре башлыклары «Авыл җирлекләре белән идарә итүгә заманча алымнар» темасына укыту уза. Муниципаль идарәчеләр һәм җирле үзидарә органнары хезмәткәрләре өчен һөнәри үсеш программалары циклы традицион рәвештә көзге чорда уза.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин «Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре өлкәсендәге актуаль мәсьәләләр» темасына дәрес үткәрде.

Үз чыгышы башында Фәнил Аглиуллин тыңлаучыларны Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре өлкәсендәге законнардагы үзгәрешләр белән таныштырды.

Аннары министр Милли пространство белешмәләре системасын гамәлгә ашыру буенча эш барышы турында мәгълүмат бирде, атап әйткәндә, ЕГРНны кирәкле мәгълүматлар белән тутыру буенча. 518-ФЗ Федераль закон нигезендә җирле үзидарә органнарына элек исәпкә алынган күчемсез милек объектларының хокук ияләрен ачыклау һәм алар турында мәгълүматны ЕГРНга кертүне тәэмин итү вәкаләтләре бирелгән, шуңа күрә министр җирлек башлыкларын әлеге юнәлештә катнашуны активлаштырырга чакырды, чөнки эш нәтиҗәсе турыдан-туры уртак актив эшкә бәйле. Моннан тыш, министр катнашучыларны районнар буенча торак пунктлар чикләре турындагы мәгълүматларны ЕГРНга кертү буенча агымдагы нәтиҗәләр белән таныштырды. Бу күрсәткеч 83% ка үтәлгән.

Фәнил Әһлиуллин гидротехник корылмаларны (ГТС) һәм зиратлар астындагы җир кишәрлекләрен бизәү буенча мәгълүматлар җиткерде. Республика буенча барлыгы 925 ГТС, шуларның 896сы рәсмиләштерелгән. 3 660 зират 4 меңнән артык җир участогында урнашкан, шуларның 164е рәсмиләштерелмәгән.

Министр үз чыгышында гражданнарның җир кишәрлекләренә ия булу турындагы хуҗалык китапларыннан өзекләрне килештерү мәсьәләсенә дә игътибар итте. Торак пунктлар тарафыннан бирелгән хуҗалык китапларыннан һәр өземтә милек һәм җир мөнәсәбәтләре палаталары һәм идарәләре белән килештерелергә тиеш.

Дәрес ахырында министр тыңлаучыларның сорауларына җавап бирде.