ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы хезмәткәрләре Татарстанда социаль газлаштыру программасын гамәлгә ашыру буенча фикер алышуда катнаштылар

2024 елның 17 апреле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы хезмәткәрләре министрының беренче урынбасары Артур Галиев рәислегендә видеоэлемтә аша Татарстан Республикасында социаль газлаштыру программасын гамәлгә ашыруның барышы турында киңәшмәдә катнаштылар.

Татарстан Республикасында газны татарстанлыларның җир участоклары чикләренә бушлай җиткерергә мөмкинлек бирә торган социаль догазификация программасын гамәлгә ашыру дәвам итә. Газлаштыру газ бүлү челтәрләре булган торак пунктларда үткәрелә.

Программадан газны шәхси, гаилә, өй һәм эшкуарлык (һөнәри) эшчәнлеген гамәлгә ашыру белән бәйле булмаган башка ихтыяҗлар өчен кулланырга ниятләгән гражданнар файдалана ала. Гариза бирүченең милек хокукын яки закон белән каралган башка йорт һәм бу йорт урнашкан җир кишәрлеген раслаучы документы булырга тиеш.

Төбәкнең газ бүлү оешмасы (ГРО) ҖЧҖ Газпром трансгаз Казан.

«Газпром трансгаз Казан» газ белән тәэмин итү челтәрләрен җәю өчен шәхси милектәге җир кишәрлекләренә керү проблемасы белән очраша.

Җирле үзидарә органнары тарафыннан җир кишәрлекләренең һәр хуҗасы белән урыннарда керү мәсьәләсен җентекләп эшкәртү кирәклеге билгеләнде.

Моннан тыш, «Газпром трансгаз Казан» ҖЧҖнең тиешле чараларны үткәрү максатыннан ачык сервитут булдыру варианты каралды.

Министрлык тарафыннан шәхси торак төзелеше җирләрен газлаштыру проблемаларын хәл итү буенча тәкъдимнәр, шул исәптән бер үк вакытта территорияне планлаштыру буенча документлар, шәһәр төзелеше документлары һәм инженерлык коммуникацияләре өчен коридорлар каралган территориаль планлаштыру документларын эшләү буенча тәкъдимнәр тәкъдим ителде.