ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы торак пунктлар чикләре турындагы мәгълүматларны Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына кертү буенча эшләрнең барышы турында хәбәр итте

2021 елның 12 сентябре, якшәмбе

Торак пунктларның чикләре турындагы мәгълүматларны Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына (ЕГРН) кертү буенча эшләрнең барышы турында бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Чарада шулай ук Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин да катнашты.

Бүгенге көндә ЕГРНда 3119 торак пунктның 1030ы (33%) чикләре турында мәгълүматлар бар. Министрлыкның җир ресурслары идарәсе белгечләре хәбәр итүенчә, Татарстан Республикасында барлыгы, Казан һәм Яр Чаллы шәһәрләрен исәпкә алып, 22 671 җир кишәрлеге кадастр исәбендә теркәлгән. Төрле башкаручыларның эшендә 306 җирлекнең генераль планнары бар, аларның үтәлеше меңнән артык (1051) торак пунктларның чикләрен кадастр исәбенә куюны тәэмин итәчәк. Шулай итеп, 325 муниципаль берәмлекнең генераль планнарын эшләргә һәм, димәк, бер меңнән артык торак пунктның (1038) чикләрен кадастр исәбенә куярга кирәк.

Фәнил Әһлиуллин билгеләп үткәнчә, 2018 елдан җирлекләрнең генераль планнары белән (253 Генплан) 857 торак пунктның чикләре билгеләнгән, әмма 771 торак пункт чикләре кадастр исәбенә куелган.

Министр искәрткәнчә, территориаль планлаштыру һәм шәһәр төзелешен зоналаштыру документларын раслау буенча эшләрне тәмамлау булып, ЕГРНга торак пунктлар һәм территориаль зоналар чикләре турында белешмәләр кертү тора.

2018 елдан алып бүгенге көнгә кадәр 102 авыл җирлеге расланган. Әмма территориаль зоналар кадастр исәбенә аларның 10сы буенча гына куелган.

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы башлыгы, 2021 елда министрлыкка килешүгә кергән генераль план проектларын карау нәтиҗәләре буенча, эшләүчеләр тарафыннан рөхсәт ителгән хаталарның артуы күзәтелә, дип ассызыклады. Аеруча еш кына зиратларның чикләренең факттагы чикләргә туры килмәве, торак пунктларның генераль план материалларында торак пунктларның чикләре турындагы белешмәләргә туры килмәве, торак пунктларның чикләре урман фонды җирләре белән кисешүе, шулай ук торак пунктларның җир участоклары һәм капиталь төзелеш объектлары чикләре белән кисешүе кебек хаталар очрый.

Министр, әлеге хәлне тотрыклыландыру максатларында, Министрлык тарафыннан, ТР Президенты Аппараты, ТР Төзелеш министрлыгы, «муниципаль берәмлекләр Советы» Ассоциациясе һәм ТР пространство мәгълүматлары фонды вәкилләре катнашында, шәһәр төзелеше документларын эшләү барышы турында фикер алышу өчен, муниципаль берәмлекләрнең башкарма комитетлары җитәкчеләре һәм проектлаучылар белән эш төркемнәре утырышлары оештырылды, дип өстәде.