Базар бәяләре мониторингының чираттагы җыентыгы басылып чыкты

2023 елның 20 апреле, пәнҗешәмбе

"ТР Бәяләүчеләр союзы" Коммерциячел булмаган партнерлыгы 2023 елның 1 мартына күчемсез милек объектларына, җир кишәрлекләренә һәм аренда ставкаларына бәяләр мониторингы җыентыгының 13 нче басмасын чыгарды.

Мониторинг төзелмәгән җир кишәрлекләренә һәм капиталь төзелеш объектларына массакүләм мәгълүмат чараларыннан килгән килешүләр һәм тәкъдимнәр турында базар мәгълүматларын анализлау һәм статистик эшкәртү нигезендә төзелгән. Җыентыкта Татарстан Республикасында торак күчемсез милекнең базар бәясе буенча тикшеренүләр тәкъдим ителгән.

Мониторинг өлкәсендә тикшеренүләр 2016 елдан ТР бәяләүчеләр берлегенең бәйсез экспертлары тарафыннан бәяләү эшчәнлеге өлкәсендә хакимият органнарына эксперт һәм консультация ярдәме тәртибендә үткәрелә.

Экспертлар күчемсез милеккә, шул исәптән җир кишәрлекләренә базар бәяләре диапазонында һәм аңа хокукларда зур үзгәрешләр булуын билгели. Беренче чиратта, бу тенденция дәүләт ихтыяҗлары өчен милекне тартып алу белән бәйле массакүләм килешүләрнең экстремаль кыйммәтләренә кагыла.

Мониторинг җыентыгында Татарстан территориясендә торак күчемсез милеккә уртача базар бәяләре диапазоны басылып чыкты. Әлеге күрсәткечләр Татарстан Республикасында торак бирүнең социаль программаларын гамәлгә ашырганда кулланыла.

Россия бәяләүчеләренең үз-үзен көйләүче оешмалары тарифлары базасында безнең республикага карата һәм 2022 ел өчен инфляция коэффициентын исәпкә алып төзелгән бәяләү эшләрен башкаруга тәкъдим ителгән минималь тарифлар бастырылды.

Җыентыкта ТР бәяләүчеләр берлеге эшчәнлеге юнәлешләре турында белешмә мәгълүмат һәм, кирәк булганда, эксперт тикшеренүләрен җентекләп өйрәнү өчен элемтәләр бар.

Бәяләр мониторингы белешмә характерда һәм килешүләр төзү яки бәяләүче хисабын яки килешүне гамәлдә түгел дип тану өчен нигез буларак кулланыла алмый, чөнки бәяләү объектларының индивидуаль үзенчәлекләрен исәпкә алмый.