84 яшендә Александр Александрович Ефремов вафат була

2024 елның 18 июне, сишәмбе

Татарстан Республикасы җәмәгатьчелеге зур югалту кичерде.

2024 елның 17 июнендә 84 яшендә Александр Александрович Еремов кинәт вафат булды. Ул элек Татарстан Республикасының Җир ресурслары һәм җир реформасы буенча дәүләт комитетын (1991-2001), Татарстан Республикасы буенча җир кадастры хезмәтен (2001-2003) һәм «Татарстан Республикасы буенча җир кадастры палатасы» федераль дәүләт учреждениесен (2003) җитәкләде.

А.А.Ефремов 1940 елның 14 сентябрендә Буа шәһәрендә туган.

Хезмәт эшчәнлеген 1957 елда токарь өйрәнчеге, Буа МТС токары булып башлый.

1964 елда М.Горький исемендәге Казан авыл хуҗалыгы институтын тәмамлый, шуннан соң Совет Армиясе сафларында хезмәт итә.

1966 елдан 1978 елга кадәр мелиорация системасында эшли, хезмәт юлын «Сельхозводстрой» ПМК-123 тресының начальнигына кадәр үтә. 1978 елдан 1991 елга кадәр партия һәм дәүләт эшендә халык депутатларының Апас район Советы башкарма комитеты рәисе, КПССның Кама-Устье район комитетының икенче һәм беренче секретаре, Татар ССР Министрлар Советы эшләре идарәсе агросәнәгать комплексы бүлегенең баш референты вазифаларында.  11 нче чакырылыш ТАССР Югары Советы депутаты.

1991 елдан 10 ел дәвамында Татарстан Республикасының Җир ресурслары һәм җир реформасы буенча дәүләт комитетын җитәкли. 2001 елдан 2003 елга кадәр Татарстан Республикасы буенча җир кадастры хезмәтен, «Татарстан Республикасы буенча җир кадастры палатасы» федераль дәүләт учреждениесен җитәкли.

А.А .Ефремов җитәкчелегендә Татарстан Республикасы җир ресурсларын инвентаризацияләү буенча масштаблы эш башкарылды, шул исәптән аэрофотосъемка кулланып, аның нәтиҗәләре Татарстан Республикасында җир кишәрлекләрен заманча кадастр исәбенә алу нигезенә салынды. А.А.Ефремов җир реформасын гамәлгә ашыру мәсьәләләренә аерым игътибар бирә. Россия Федерациясендә беренчеләрдән булып республиканың авыл халкы авыл хуҗалыгы җирләренә өлеш ияләре була. Аның актив катнашында Татарстан Республикасында Россия Федерациясендә җирдән файдалануның базар механизмнарына юнәлдерелгән беренче Җир кодексы эшләнде.

А.А.Ефремовның авыл хуҗалыгы үсешенә, җир мөнәсәбәтләрен реформалаштыруга, күчемсез милекнең дәүләт кадастры системасын үстерүгә керткән зур казанышлары һәм зур шәхси өлеше дәүләт бүләкләре белән билгеләнә. Актив хезмәт эшчәнлеге өчен аңа «Татар АССРның атказанган мелиораторы» дигән мактаулы исем бирелә. А.А.Еремов «Почет Билгесе» ордены, «Фидакарь хезмәт өчен» медале белән бүләкләнә. В.И. Ленинның тууына 100 ел тулу уңаеннан, Татарстан Республикасының «Фидакарь хезмәт өчен» медале, «Казанның 1000 еллыгы истәлегенә» медале, «Татар Автономияле Совет Социалистик Республикасы оешуга 100 ел» медале, Татарстан Республикасының Мактау грамотасы белән бүләкләнә.

А.А.Ефремовны катлаулы һәм масштаблы бурычларны хәл итәргә туры килгән барлык участокларда җәмәгать бурычының югары тойгысы һәм эшкә тугрылыгы, профессионализмы, куелган максатка ирешүдә гаять зур энергиясе һәм үзсүзлелеге аерып тора. Эшлекле һәм кешелекле сыйфатлары, патриотизм, югары җаваплылык хисе, кешеләргә игътибарлы һәм сизгер мөнәсәбәт аңа лаеклы абруй һәм танылу яулый.

Александр Александрович Ефремов турында якты истәлек безнең йөрәкләрдә мәңгегә сакланачак.