Фәнил Аглиуллин интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләрен исәпкә алу һәм саклау буенча бердәм үзәк булдыру кирәклеге турында доклад белән чыгыш ясады

2024 елның 12 гыйнвары, җомга

Татарстан Республикасында алга таба файдалану һәм коммерцияләштерү мөмкинлеген тәэмин итү максатыннан республика акчалары хисабына булдырылган интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләрен исәпкә алу һәм саклауның бердәм үзәген формалаштырырга кирәк. Бу хакта ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин ТР Архив эше буенча дәүләт комитетының йомгаклау коллегиясе утырышында хәбәр итте.

Интеллектуаль эшчәнлек нәтиҗәләре, матди булмаган табигатькә ия булуларына карамастан, күп очракта аларны булдыручыларга һәм хуҗаларына керем яки башка өстенлекләр китерергә сәләтле.

"Хәзерге вакытта бердәм база, Татарстан Республикасы бюджетыннан акчага төзелгән нәтиҗәләрнең бердәм фонды һәм аларны идарә итүнең бердәм системасы юк. Республикада интеллектуаль милек үзәкләре эшли, әмма аларның эшчәнлеге объектларның чикләнгән даирәсенә юнәлдерелгән», - дип ассызыклады Фәнил Аглиуллин.

Барлык дәүләт оешмалары да, интеллектуаль милек объектларын сатып алып, үз-үзләренә аерым хокукларны рәсмиләштерү турында кайгыртмый, бу аларны дәүләт милке Реестрына кертү мөмкинлеген кире кага.  Активлар артырга һәм республика икътисадына эшләргә тиеш.

Фәнил Аглиуллин билгеләп үткәнчә, әлеге проблеманы хәл итүнең иң яхшысы - Татарстан Республикасы Дәүләт архивы мөмкинлекләрен һәм ресурсларын җәлеп итү һәм файдалану.

Югарыда күрсәтелгән чараларны гамәлгә ашыру норматив базада тиешле үзгәрешләр таләп итәчәк.   Хәзерге вакытта ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы ярдәме белән Архив эше буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты тарафыннан Татарстан Республикасы акчасына төзелгән документлар һәм интеллектуаль милек объектлары фондын формалаштыру, исәпкә алу һәм файдалану буенча тиешле тәртип эшләнә.