ЕГРНга Татарстан белән Киров өлкәсе арасында чик кертелгән

2024 елның 12 гыйнвары, җомга

Күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрына Татарстан Республикасы белән Киров өлкәсе арасындагы чикнең үтүе турында мәгълүмат кертелгән. Субъектлар арасындагы чикнең гомуми озынлыгы 228 километр тәшкил итә.

Киров өлкәсе белән чикләрне билгеләү буенча эшләр 2019 елда башланган.  Төбәкләр арасында чикне билгеләү турында килешү 2.07.2023 елда имзаланган.

2023 елның декабрендә җир төзелеше эше Росреестрның дәүләт экспертизасының уңай нәтиҗәсен алды, һәм материаллар «Роскадастр» Татарстан Республикасы буенча филиалына җир төзелеше үткәрү нәтиҗәсендә алынган мәгълүматларны дәүләт фондына кертү өчен тапшырылды, шулай ук «Роскадастр» Киров өлкәсе белән Татарстан Республикасы арасындагы чик турында мәгълүматны ЕГРНга кертү өчен җибәрелде. Нәтиҗәдә, төбәкләр арасындагы чик үзенең тарихи конфигурациясен үзгәртми. Килешү нәтиҗәләре буенча төрле документларда булган чикләрне картографик күрсәтүдә аерма мәсьәләләре хәл ителә.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан территориянең төньяк өлешендә Киров өлкәсе белән чиктәш. Чиктә Татарстан Республикасының Балтач һәм Кукмара районнары урнашкан.

Шулай итеп, бүгенге көндә Татарстан Республикасының Россия Федерациясенең барлык күрше субъектлары белән чикләре тулысынча билгеләнгән һәм ЕГРНга кертелгән.

"Чик билгеләү буенча чараларны гамәлгә ашыру вәкаләтләренә Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы ия булды. Эшләрне турыдан-туры башкаручы итеп Татарстан Республикасы пространство мәгълүматлары фонды билгеләнде. Материалларны өйрәнү барышында башта 57 проблемалы участок ачыкланган. Барлык мәсьәләләрне уңышлы хәл итү өчен эшлекле очрашулар, Татарстан Республикасының Киров өлкәсе белән чикләрен билгеләүгә уртак чыгышлар үткәрелде», - дип хәбәр итте Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Аглиуллин.

"Татарстан Республикасы белән Киров өлкәсе арасында чик кертү Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү эшенең соңгы этабы булып тора. Элегрәк чикләр җиде күрше субъект белән билгеләнгән булган: Ырымбур, Ульяновск, Самар өлкәләре, Башкортостан, Марий Эл, Удмуртия һәм Чувашия Республикалары. Субъектлар арасындагы чикләрне билгеләү буенча эшләрнең иң зур күләме 2023 елга туры килде. Регионнарның, шулай ук процесска җәлеп ителгән барлык министрлыклар һәм ведомстволарның нәтиҗәле хезмәттәшлеге нәтиҗәсендә барлык бәхәсләр һәм фикер каршылыклары бетерелде», - дип билгеләп үтте Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җаббаров.

"Россия Федерациясе субъектлары арасында ЕГРНда чикләр турында мәгълүматлар булу Җир ресурслары һәм күчемсез милек белән нәтиҗәле идарә итәргә мөмкинлек бирә, төбәк икътисадына инвестицияләр җәлеп итүгә ярдәм итә, җир бәхәсләре санын киметүгә ярдәм итә һәм күчемсез милек объектлары милекчеләренең хокукларын гарантияли", - дип өстәде Татарстан Республикасы буенча "Роскадастр " филиалы директоры Артем Костин.