октябрь, 2020 ел
пәнҗешәмбе

«Авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрнең әйләнеше турында» 2002 елның 24 июлендәге 101-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә җир өлешләре күләмен гади дөрес өлеш рәвешендә дә, гектарларда да яки балларда да чагылдыру юридик яктан дөрес булып тора.

сентябрь, 2020 ел
пәнҗешәмбе

РФ Хөкүмәтенең 18.09.2020 ел, № 1482 карары нигезендә, Россия Федерациясе законнарын бозып, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җир кишәрлекләрен файдаланмау билгеләре расланды.

сентябрь, 2020 ел
җомга

Бакчачылык (алга таба - СНТ) яки коммерцияле булмаган бакчачылык ширкәтенә (алга таба – ОНТ) керүче җир кишәрлекләре хуҗалары кое яки шәхси файдалану өчен скважина төзекләндерергә, яки СНТ яки ОНТ-су алу скважинасы булганда күмәк суүткәргечкә тоташырга хокуклы.

сишәмбе

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең «Яңа коронавирус инфекциясе таралу нәтиҗәсендә килеп туган хәл начараю шартларында зыян күргән Россия икътисадының 1 бүлегенә үзгәрешләр кертү турында " 2020 елның 26 июнендәге 927 номерлы карары нигезендә тимер юл, шулай ук диңгез һәм эчке су транспортында пассажирлар ташу яңа коронавирус инфекциясе таралудан зыян күргән тармаклар исемлегенә кертелде.

пәнҗешәмбе

2020 елның 8 июнендә «икътисадны тотрыклы үстерүне тәэмин итүгә һәм яңа коронавирус инфекциясе таралуын булдырмый калуга юнәлдерелгән кичектергесез чаралар күрү максатларында Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» 166-ФЗ номерлы Федераль закон (алга таба – Федераль закон) кабул ителде.

җомга

«Гражданнар тарафыннан үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык һәм яшелчәчелек алып бару һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында Федераль законга һәм "Күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу турында" Федераль законның 42 статьясына үзгәрешләр кертү хакында 2020 елның 25 маендагы 162-ФЗ номерлы Федераль закон белән аерым мәсьәләләр җайга салына, коммерцияле булмаган бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләре белән идарә итүгә кагылышлы мәсьәләләр каралды. Федераль закон нигезендә, ширкәт әгъзаларының гомуми җыелышының аерым компетенциясенә гражданнарның үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык яки яшелчәчелек территорияләре чикләрендә урнашкан һәм гомуми файдаланудагы мөлкәт булган күчемсез милек объектларына хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза һәм (яки) мондый күчемсез милек объектларының дәүләт кадастр исәбенә алу турында гариза белән мөрәҗәгать итү турында карар кабул итү керә. Бер үк вакытта гомуми җыелышта дәүләт кадастр исәбен һәм хокукларны дәүләт теркәвенә алуны гамәлгә ашыручы органга тиешле гариза бирүгә вәкаләтле вәкил сайлана.

пәнҗешәмбе

«Коррупциягә каршы тору турында «Федераль законның 121 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» 2020 елның 24 апрелендәге 143 - ФЗ номерлы федераль закон нигезендә үзгәрешләр кертелде, алар нигезендә Россия Федерациясе субъектларының дәүләт Вазыйфаларын биләүче затларга карата гамәлдә булган коммерциячел һәм коммерциячел булмаган оешмалар белән идарә итүдә катнашуны тыю үз вәкаләтләрен даими нигездә гамәлгә ашыручы затларга гына кагыла.

пәнҗешәмбе

«Яңа коронавирус йогышы таралу нәтиҗәсендә хәл начараю шартларында аеруча зыян күргән Россия икътисады тармаклары исемлегенә үзгәрешләр кертү турында» 12.05.2020 ел, №657 Россия Федерациясе Хөкүмәте карары нигезендә, «Яңа коронавирус йогышы таралу нәтиҗәсендә иң зур дәрәҗәдә зыян күргән Россия икътисады тармаклары исемлеген раслау турында» 03.04.202020 ел, №434 Россия Федерациясе Хөкүмәте карарына үзгәрешләр кертелде.

чәршәмбе

Россия Федерациясе Югары судының  http://www.supcourt.ru/ рәсми сайтында суд практикасының Россия Федерациясе территориясендә яңа коронавирус инфекциясе (COVID-19) 21.04.2020 ел, № 1 һәм 30.04.2020 ел, № 2 яңа коронавирус йогышы (COVID-19) таралуга каршы тору чараларын куллануга бәйле аерым мәсьәләләре буенча аңлатмалар бирде.

апрель, 2020 ел
җомга

Алтынчы чакырылыш Дәүләт Советының тугызынчы утырышында  «Җир асты байлыклары турында»  Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты каралды. Бу нисбәттән Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты рәисе Азат Хамаев закон проектына төзәтмәләр таблицасы тәкъдим итте.

"Әлеге закон проектына безнең Комитет тәкъдим итә торган үзгәрешләр «Җир асты байлыклары турында» 2019 елның 2 декабрендәге 396-ФЗ номерлы Федераль закон кабул ителүгә  бәйле рәвештә эшләнде, – диде ул. –  Бу үзгәрешләр нигезендә җир асты байлыкларыннан файдалануның яңа төре кертелә. Ул  – авыр чыгарыла торган файдалы казылмаларны геологик өйрәнү, разведкалау һәм чыгару технологияләрен эшләү өчен җир асты байлыкларыннан файдалану.  Әлеге максатлар өчен җир асты байлыклары файдалануга бирелә торган  файдалы казылмаларның конкрет төрләре Россия Федерациясе Хөкүмәте тарафыннан билгеләнәчәк".

Шулай ук җир асты байлыкларыннан файдаланучыларга алда әйтеп үткән процесс вакытында  авыр чыгарыла торган файдалы казылмаларны чыгару хокукы да бирелә. Мондый хокук бирүнең нигезләре һәм  файдалану сроклары  кабул ителгән Федераль законда билгеләнгән. Федераль закондагы үзгәрешләрне «Җир асты байлыклары турында» Татарстан Республикасы Законында чагылдыру таләп ителә.