сентябрь, 2020 ел
чәршәмбе

2020 елның 08 сентябре көнне җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча видеоконференцэлемтә режимында чираттагы эшче төркем утырышы уздырды  .

Эшче төркем утырышы барышында Татарстан Республикасының Самара өлкәсе белән чиктәш чиге турында фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы белән Самара өлкәсе чикләренең озынлыгы дүрт йөз километрга якын. Чиктә республиканың Әлки, Бөгелмә, Нурлат, Лениногорск һәм Чирмешән районнары урнашкан.

август, 2020 ел
чәршәмбе

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов видеоконференция режимында Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча эшче төркемнең чираттагы утырышын үткәрде.
Утырышның беренче өлешендә Самара өлкәсеннән килгән коллегалар катнашты. Татарстан Республикасы һәм Самара өлкәсе арасындагы чик проекты урманчылыклар һәм авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге участоклар арасында аңлашылмаучанлыклар булган кайбер участокларга ия. Очрашу барышында ике субъект вәкилләре мондый участокларны килештерү юллары турында фикер алыштылар.

июль, 2020 ел
дүшәмбе

«ТР пространство мәгълүматлары фонды» ДБУ, Татарстанның Кайбыч урманчылыгы, Чуваш Республикасының Мариин-утырту урманчылыгы, Чуашстан Төзелеш министрлыгы, Чуаш Республикасы буенча «Росреестр ФКП» ФДБУ, Чуаш Республикасы буенча Росреестр идарәсе вәкилләре күрше республика урманчылыклары җаваплылыгы зоналарын билгеләү өчен очраштылар. Белгечләр картографик материалларны тикшерделәр, җирлекләрдә чик узу билгеләре булу-булмавын тикшерделәр.

июнь, 2020 ел
пәнҗешәмбе

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов видеоконференция режимында Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча эшче төркем утырышын үткәрде.

пәнҗешәмбе

чәршәмбе

ТАССРны төзү турында карар 1920 елның гыйнвар ахырында кабул ителә. Нәкъ менә шул вакытта икътисади хәлгә, халыкның этник составына, республика чикләренә кагылышлы мәсьәләләрне эшләү, шулай ук тулаем Татарстан Республикасы Мәгариф турында декрет проектын әзерләү өчен ведомствоара комиссия төзелде.

1920 елның май башында ТАССР төзү турында декрет проектын әзерләү эше тәмамлана. 1920 елның 4 маенда РКП үк һәм РСФСР Халык Комиссарлары Советы карары белән Татарстан Республикасы чикләре турындагы мәсьәләне әзерләү өчен хөкүмәт комиссиясе төзелә.

1920 елның 27 маенда Бөтенроссия Үзәк сайлау комитеты һәм халык комиссарлары советы карары нигезендә Татар Автономияле Совет Социалистик Республикасы оештырыла. Аның территориясе биш губернаның (Казан, Уфа, Самара, Нократ һәм Сембер) өязләре һәм волостьларыннан, күпчелек халкы татар халкынннан тора.

сишәмбе

Россия Федерациясе субъектлары чикләрен билгеләү буенча киңәшмә ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында министр урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов рәислегендә видеоконференцэлемтә режимында узды.
Россия Федерациясе законнары нигезендә, 2020 ел ахырына кадәр субъектлар ЕГРНга чикләрне исәпкә куярга тиеш. Татарстан Республикасы чиге Чуваш Республикасы, Самара, Оренбург, Ульяновск өлкәләре, Марий-Эл Республикасы һәм Удмурт Республикасы белән чиктәш. Киров өлкәсе һәм Башкортостан Республикасы коллегалары белән хезмәттәшлек турында килешү бар.

дүшәмбе

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов Киров өлкәсе коллегалары белән видеоконференцэлемтә режимында киңәшмә үткәрде. Катнашучылар чикне билгеләү буенча эшләрне үткәрү тәртибе турында фикер алыштылар, бу өлкәдә тәҗрибә уртаклаштылар һәм үзара хезмәттәшлек турында килештеләр.

чәршәмбе

Бүген ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында министр урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов рәислегендә видеоэлемтә режимында Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча эшче төркем утырышы узды. Утырыш эшендә Татарстан Республикасы Дәүләт Советы, Татарстан Республикасы Президенты Аппараты, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты, Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы, Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе, Татарстан Республикасы буенча «Кадастр палатасы» ФДБУ һәм «Татарстан Республикасы пространство мәгълүматлары фонды»ДБУ вәкилләре катнашты.

март, 2020 ел
җомга

ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында министр урынбасары вазифаларын башкаручы Таһир Хөснетдинов рәислегендә Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы, Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе, Татарстан Республикасы буенча «Кадастр палатасы» ФДБУ һәм «Татарстан Республикасы пространство мәгълүматлары фонды»ДБУ вәкилләре катнашында Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча эшче төркем утырышы узды.